Bridget Jones-uri culturale

Bridget Jones-uri culturale: Cele mai frumoase concerte de muzică clasică ale săptămanii. Episodul 34

18 noiembrie 2019

Se anunță o nouă săptămână plină de concerte speciale pentru iubitorii muzicii clasice. Acestea sunt recomandările de la Ateneul Român și Sala Radio.

 

ATENEUL ROMAN

19 Noiembrie

Stagiunea de marti (Sala mică)

Duo MolTo
TOMASZ MÁTÉ – violoncel
MOLDOVÁNYI ANDRÁS – pian

Program
Johann Sebastian Bach
Sonata în sol major pentru viola da gamba, BWV 1027

Zoltan Kodály
Sonatină

Zoltan Kodály
Rondo maghiar

Johannes Brahms
Sonata nr. 1, în mi minor, pentru pian şi violoncel, op. 38

21 și 22 Noiembrie

Concert simfonic

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor
HORIA ANDREESCU

Solişti
JACOB REUVEN
DANIEL CIOBANU

Program
Felix Mendelssohn
Concert în re minor pentru mandolină, pian şi orchestră

Gustav Mahler
Simfonia nr. 1, în re major

23 Noiembrie

Clasic e fantastic. Cum să înţelegem muzica

Frumoasa din pădurea adormită
de Piotr Ilici Ceaikovski

Prințesa Aurora – Carmen Pândaru
Prințul Désiré – David Duțu
Zâna Liliacului – Catinca Zamfirescu
Zâna Carabosse – Corina Lupescu
Zâna Candorii – Ruxandra Necula
Zâna Făinii – Gabriela Durleci
Zâna Firimiturilor – Roxana Moroșanu/ Marina Stanciu
Zâna Canarului – Maria Rogojan
Zâna Vigorii – Ariana Obreașcu
Regele – Daniel Teodorescu
Regina – Elena Gogulescu
Maestrul de ceremonii – Andrada Istratie
Suita Carabosse – Iulia Urseanu, Mădălina Ion, Clara Negrilă, Codruța Greceanu, Andreea Pandele, Dara  Rozner, Daria Cristea, Sofia Negreu, Raluca Măcăsoi

Dansează: elevii Liceului de Coregrafie „Floria Capsali”, clasele X, XI, XII
Regia și coregrafia: Mihaela Țigănuș Vasilovici
Asistent regie: Cristina Mitu
Comentează: Cristina Sârbu

Recital cameral (Sala mică)

ANDREEA IOANA MOVILEANU – violoncel

ADRIANA MAIER – pian

Program

Piotr Ilici Ceaikovski
Nocturna op.19, nr. 4

Nicolo Paganini
Variațiuni pe o temă de Rossini

Paul Constantinescu
Cântec vechi

Gaspar Cassado
Requiebros

Johannes Brahms
Sonata nr. 1, în mi minor, op.38

Recital cameral

ALEXANDER SCHERBAKOV – vioară

MĂDĂLINA SLAV – pian

Program

Maria Theresia von Paradis
Siciliană

Theodor Fröhlich
Andante şi Menuet

Piotr Ilici Ceaikovski/Leopold Auer
Aria lui Lenski
Melodie

Riccardo Drigo/Leopold Auer
Serenadă

Fritz Kreisler
Tobă chinezească
Vechi refren
Aucassin & Nicolette
Sincopare
Marşul soldăţeilor de plumb

Pablo de Sarasate
Zapateado

Robert Schumann/Leopold Auer
Pasărea-profet

Lili Boulanger
Nocturnă

Manuel Ponce/Jasha Heifetz
Estrellita

Claude Debussy
Fata cu părul de in
Clar de lună

Alexander Glazunov/Leopold Auer
Meditaţie

Serghei Rahmaninov/Fritz Kreisler
Margarete

Clarence Cameron White/Fritz Kreisler
Cântec (Nobody knows de trouble I’ve seen)

Ede Poldini/Fritz Kreisler
Păpuşă valsând

SALA RADIO

RĂZVAN SUMA- ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO- Ceaikovski
Vineri,  22 noiembrie 2019, ora 19.00
Dirijor: NAOTO OTOMO
Solist: RĂZVAN SUMA – violoncel
Hideaki Haginomori: Four Seasons in Okinawa – suită simfonică
P.I. Ceaikovski: Variaţiuni pe o temă Rococo pentru violoncel şi orchestră, op. 33
J.Sibelius: Simfonia nr. 2 în re major, op. 43

Comments

    Leave a Reply