Vești bune. S-a deschis stagiunea simfonică 2019-2020. Poți merge din nou la concertele preferate de muzică clasică la Ateneul Român și Sala Radio.
• În deschiderea stagiunii simfonice 2019-2020 a Filarmonicii „George Enescu”, care va avea loc, joi și vineri, 3 și 4 octombrie 2019, de la ora 19.00, la Ateneul Român, Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”, condusă de maestrul Christian Badea, îl are invitat pe solistul Liviu Prunaru, concertmaistru al Orchestrei Regale Concergebouw. În program, Concertul în la minor pentru vioară şi orchestră, op. 53 de Antonin Dvořák și Simfonia nr. 1, în do minor, op. 68 de Johannes Brahms.
„Stagiunea 2019-2020 a Filarmonicii George Enescu se deschide într-un context diferit și cu semnificații multiple, datorită faptului că urmează imediat după încheierea unei ediții a Festivalului Enescu de mare succes. Întâi de toate, felicit Orchestra si Corul Filarmonicii pentru concertele de înalt nivel artistic realizate în Festivalul Enescu – în special excepționalul Moise și Aron de Schönberg, o lucrare foarte dificilă pentru orice instituție muzicală mondială. Prin concerte si proiecte de mare relevanță artistică din ultimii ani, precum Gurrelieder și Wozzeck în Festivalele Enescu precedente, proiectul Parsifal de Wagner la Ateneu sau colaborări cu artiști și dirijori de înalt nivel internațional, Filarmonica George Enescu demonstrează că este prima instituție muzicală a țării. Suntem cu toții conștienți de glorioasa tradiție a Filarmonicii și de faptul că atât Orchestra și Corul, cât și Ateneul Român sunt branduri internaționale vii si de mare valoare culturală, care merită susținute pe măsura importanței lor naționale”, declară maestrul Christian Badea.
Deschiderea stagiunii simfonice 2019/2020
Joi și vineri, 3 și 4 octombrie 2019
Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Ora 19.00
Ateneul Roman
Dirijor
CHRISTIAN BADEA
Solist
LIVIU PRUNARIU
Program
Antonin Dvorak
Concertul în la minor pentru vioară şi orchestră, op. 53
Johanhnes Brahms
Simfonia nr. 1, în do minor, op. 68
• SALA RADIO
Vioara lui Enescu- RECITAL
Vineri 4 octombrie 2019, ora 19
GABRIEL CROITORU – vioara
HORIA MIHAIL– pian
Claude Debussy: Sonata în sol minor pentru vioară şi pian, L. 148
Richard Strauss: Sonata în mi bemol major pentru vioară şi pian, op. 18
César Franck: Sonata în la major pentru vioară şi pian
Foto: Virgil Oprina
No Comments